Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základy homeopatie

5. 9. 2007

 

 

Základní princip homeopatické terapie je postaven na vitální síle tzv. dynamis, která je řídící sílou organizmu.  Při narušení životní síly dojde k projevům choroby na všech úrovních bytí, takže homeopatická léčba je vlastně léčbou této životní síly, která pak sama nastolí pořádek v organizmu.

 

Zákon podobnosti, princip simile*

Tento princip není neobvyklý ani v klasické medicíně, pomyslete na vakcinaci, na alergickou desenzibilizaci nebo na podání stimulujících léků hyperaktivním dětem...

Myšlenka léčby podobného podobným se objevuje i lidové moudrosti: „vyrazit klín klínem".

Zkoušky léků

První na sobě provedl Hahnemann s Chinou, tato zkouška se doporučuje i homeopatům současnosti, v některých státech mají povinnost se aktivně zúčastnit alespoň jedné zkoušky léku, která má za účel obohatit naši pokladnici homeopatických léků.

Skupiny zdravých lidí užívají dlouhodobě účinnou látku v netoxické dávce a přitom si zapisují pociťované symptomy (změny) na mentální, emocionální a fyzické úrovni vyvolané zkoušeným lékem. Souhrn těchto pozorovaných symptomů nazýváme obrazem léku* a ty jsou pak zapsány do Materie mediky*. Souhrnem všech symptomů pacienta dostaneme obraz nemoci*, který musí být nejvíce podobný obrazu léku pro něj vybraným.

Při prvních terapiích byly dávku léků moc silné a způsobovaly vedlejší účinky, takže se snažil Hahneman, co nejvíce snížit jejich toxicitu. Díky alchemistickým znalostem a zkušenostem se dostal k přípravě minimálních dávek léků, které už nebyly toxické. Tím se dostáváme k dalšímu principu dynamizace homeopatických léků.

Potenciace*

Hahnemann při hledání nejmenší účinné lékové dávky objevil speciální postup přípravy homeopatického léku, při kterém byla účinná látka stupňovitě a po fázích ředěna (diluce) a při každém kroku byla intenzivně protřepaná (dynamizovaná). Na homeopatickém léku najdete tři údaje: název léku, který vychází z výchozí substance; písmeno C*, D*, LM*, Q* - které poukazuje na poměr ředění a jedno číslo, které informuje o stupni ředění.

Posledním principem je individuální způsob léčby, každý pacient bude vyžadovat jiný lék a jiný přístup. Každý samozřejmě přijde s jinými potížemi a každý reaguje na svou nemoc jinak. To vše je důležité při předepsání homeopatického léku a dlouhodobého vedení případu.

 

 

* simile - podobný lék, který dokáže vyvolat podobnou nemoc

* obraz léku - souhrn všech symptomů vyvolané užitím léku

* Materie medika - kniha obsahující jednotlivé obrazy léku

* obraz nemoci - souhrn všech symptomů pacienta

* potenciace - zesílení účinku léku

* C - poměr ředění 1:100; D - poměr ředění 1:10; LM, Q - poměr ředění 1:50 000.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář