Jdi na obsah Jdi na menu
 


Acer campestre - Javor babyka

Vzhled a rozšíření: Je to strom vysoký 10–15 m, s košatou kulovitou a bohatě větvenou korunou a většinou křivým kmenem. Často roste jen jako keř. Pupeny jsou vejcovité, s hnědočervenými, na okraji bělavě brvitými, šupinami. Větvičky mají korkové lišty. Opadavé vstřícně postavené listy jsou 3–5klané, tupé až okrouhle laločnaté. Jsou 5–10 cm široké. Čepel listů je svrchu zelená, na rubu žlutozelená a má srdčitou bázi. Mléčící řapík bývá 2–8 cm dlouhý. Květy vykvétají v chocholičnatých latách, kalich i koruna je žlutozelený. Plodem je křídlatá 2–4 cm velká dvounažka, která je rovnovážně rozestálá. Javor babyka roste v Evropě, jeho areál zasahuje také do severní Afriky, Malé Asie, na Kavkaz a do Íránu. Sekundárně také v Severní Americe a na ostrově Tenerife. V České republice je hojný v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí, častý je zejména v Českém středohoří, ve středních a východních Čechách a na střední, jižní a východní Moravě.

 
Sběr: čerstvé pupeny.
 
INDIKACE:
 
Mysl: Úzkost z očekávání.
 
Generálie: chronický únavový syndrom; fibromyalgie, Má protiplísňový a protivirový účinek. Snižuje cholesterol v krvi.
 
Hlava: Bolesti hlavy, závratě.
 
Pohybový systém: na tento lék dobře reagují některé parézy a hemiparézy, částečné ztráty pohyblivosti, některá ochrnutí. Dětské obrny. Léčí následky dětské obrny a ochrnutí.
 
Nervy: neuralgie; zlepšuje vedení vzruchu nervem; roztroušená skleróza; Parkinsonova choroba; epilepsie, stavy po porážce.
 
Cévy: Arterioskleróza. Trombózy.
 
Imunitní systém: AIDS, HIV, infekční mononukleóza, chřipka, spalničky, příušnice, zarděnky, virová hepatitida, virové infekce.  
 
Žlučník: Má zpomalující účinek na tvorbu sedimentu a mikro-kamínků v žluči nasycených cholesterolem. Dyskineze. Zánět žlučových cest.
 
Játra: hepatitida.
 
Slinivka: Diabetes.
 
Močový měchýř: zpomalující účinek na tvorbu sedimentu a mikro-kamínků v močovém měchýři.
 
Kůže:  Herpes zoster, herpes simplex.
 
Ruce: syndrom karpálního tunelu; mravenčení a brnění prstů.
 
Kontraindikace: nejsou známy.Jeho aplikace je omezena namaximum 6 týdnů, potom by se měl nahradit nebo střídavě užívat s jiným gemmoterapeutickým prostředkem.
 
Doporučené kombinace: Fraxinus excelsior (angiocholitis, cholelitiáza),Juglans regia (diabetes).
 
Dávkování 1: používá 1 kapka léku D1 na 1kg váhy rozdělené na 2-3 dávky denně, po dobu 4-6 týdnů.  
 
Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně.
 
Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 3-4 dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek.
 
Podobné: Lathyrus sativus;Cholesterinum; Chelidonium majus; Fel tauri; Uranium nitricum; Curcuma. Carpinus betulus, Juniperus communis, Olea europaea.
 
Zdroje:
http://botany.cz/cs/acer-campestre/
 Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl
 Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie
 Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny
 Jarmila Podhorná, Pupeny léčí
 internet